Αρχική » Ανακοινώσεις » “Σωτηρία Μπέλλου “Αποχαιρετιστήρια εκδήλωση σχολικού έτους 2016-2017 Ημ. ΓΕΛ Σητείας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ   ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Χαιρετισμός από τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Γιώργο Ταμπουρατζή.

Σύντομη παρουσίαση της  προσωπικότητας και του έργο της Σωτηρίας Μπέλλου από την Αντιγόνη Καπελλάκη.

Α΄ ΜΕΡΟΣ

Θεατρική απόδοση της πολυτάραχης ζωής της Σωτηρίας Μπέλλου  με διασκευή του θεατρικού έργου « Σωτηρία  με λένε» από τη βιογράφο της Σοφία Αδαμίδου.

Οι σκηνές διαδραματίζονται στο δωμάτιο νοσοκομείου την παραμονή της τραχειοτομής.

Β΄ΜΕΡΟΣ

Ερμηνεία τραγουδιών της Σωτηρίας Μπέλλου από τη χορωδία του σχολείου μας, υπό τη διεύθυνση του παπά Νικόλα Αλεξάκη ,παραλληλίζοντάς τα μέσα από θεατρικές σκηνές με τους νέους και τη δύσκολη εποχή μας.

Ακούγονται τα τραγούδια:

1) «Συννεφιασμένη Κυριακή» Στίχοι:  Βασίλης Τσιτσάνης & Αλέκος Γκούβερης Μουσική:  Βασίλης Τσιτσάνης

2) «Δε λες κουβέντα» στίχοι :Κ.Τριπολίτης Μουσική: Δήμος Μούτσης

3) «Κάνε λιγάκι υπομονή»: Στίχοι και Μουσική : Β.Τσιτσάνης

4) « Μην κλαις»  Στίχοι:  Μιχάλης Μπουρμπούλης Μουσική:  Ηλίας Ανδριόπουλος

5) «Πλατεία Βάθης»  Στίχοι:  Μιχάλης Μπουρμπούλης Μουσική:  Ηλίας Ανδριόπουλος

6) «Θα με δικάσει»  Στίχοι:  Μιχάλης Μπουρμπούλης  Μουσική:  Δημήτρης Λάγιος

7) «Μ΄αεροπλάνα και βαπόρια( Ζεϊμπέκικο)»      Στίχοι και Μουσική :     Δ. Σαββόπουλος

Συντελεστές  της εκδήλωσης

Τα παιδιά του Θεατρικού:

Κοξαράκη  Θεοδώρα                             Κοπαρανίδη Μάρθα

Κουνδουράκης  Νίκος                            Ορφανουδάκη   Ελίζα

Τα παιδιά της χορωδίας:

Αγγελάκη  Γεωργία                     Αχλαδιανάκη Ραφαηλία                        Βούλα Εμμανουέλα

Δρετάκη Δέσποινα                      Καραμανωλάκη Νίκη                            Κεσίσογλου Φωτεινή

Λαγουδάκη Μαρίνα                    Μανταλιωτάκης Φανούρης                 Τσικαλάκη Ευγενία

Τσιφετάκη Μαρία                        Χλουβεράκη Δήμητρα                          Βεβαιάκη Μαρία

Βενετσανάκη Μαρία                    Γιαννικάκη Αιμιλία                               Γκιότα Ιμέλντα

Ζαχαριάδη Μαρία                       Ζερβάκη Γεωργία                                   Καραμανωλάκη Φωτεινή

Κατσικαλάκη Κατερίνα               Κοσκίνη Άννα                                          Σπυριδάκης  Γεώργιος

Κιθάρα

Αγγέλου   Δημήτρης                           Νίκος Καραμανωλάκης

Συμμετέχουν επίσης:

Καπελλάκη Αντιγόνη                   Κωστάκη Γεωργία                  Οικονομάκης Δημοσθένης

Διεύθυνση χορωδίας: π. Νικόλαος Αλεξάκης

Επιμέλεια θεατρικού: Αφροδίτη Μακρυνάκη

Επιμέλεια αφίσας: Σταύρος Λαμπράκης

Τεχνική υποστήριξη: Μανώλης Τσιφετάκης

Ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη και τη συνεργασία:

τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Γιώργο Ταμπουρατζή ,τον σύλλογο καθηγητών και τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων .

-τον Δήμο Σητείας

-τον διευθυντή του 4ο δημοτικού σχολείου Σητείας κ. Δημήτρη Γαϊτανάκη, τον σύλλογο δασκάλων και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων.

-το Γενικό Νοσοκομείο Σητείας

-Το Θέατρο Σητείας

-Τα οπτικά Αράθυμος       και

όλους όσους πρόθυμα βοήθησαν για την υλοποίηση αυτής της εκδήλωσης.

Ευχαριστούμε και εσάς που μας τιμήσατε με την παρουσία σας και σας  ευχόμαστε καλό  καλοκαίρι.

Video Εκδήλωσης

1ο Μέρος