Αρχική » Ανακοινώσεις » Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΚΑΓΚΟΥΡΟ»

Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΚΑΓΚΟΥΡΟ»

Στο Γυμνάσιο Μαλίων, το Σάββατο 21 Μαρτίου 2015 στις 9:00 π.μ., θα διεξαχθεί ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΚΑΓΚΟΥΡΟ» στον οποίο μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι μαθητές από την Β΄ Δημοτικού μέχρι την Γ΄ Λυκείου. Ο διεθνής μαθηματικός διαγωνισμός «Καγκουρό» είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διασκεδαστικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή 6,5 εκατομμυρίων μαθητών από 52 χώρες.

Η Ελλάδα άρχισε να συμμετέχει στον διαγωνισμό από τον Μάρτιο του 2007. Τα θέματα στα οποία διαγωνίζονται δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Όλοι οι μαθητές που παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό λαμβάνουν δώρα με ενδιαφέρον εκπαιδευτικό περιεχόμενο, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους, και μια βεβαίωση συμμετοχής. Επιπλέον, ένας στους έξι διαγωνιζόμενους παίρνει επιπρόσθετα συμβολικά βραβεία με βάση την επίδοσή του.

Δικτυακός τόπος διαγωνισμού εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες στα επόμενα αρχεία

diagonismos_kagouro_2015 diagonismos_kagouro_2015_aitisi