Αρχική » Εκπαιδευτική Ρομποτική » Αποτίμηση 1ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Αποτίμηση 1ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Αγαπητές συναδέλφισσες, Αγαπητοί συνάδελφοι,

Το 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info) έλαβε χώρα το Σάββατο 9 Απριλίου με μεγάλη επιτυχία και αριθμό επισκεπτών όχι μόνο από τη σχολική κοινότητα αλλά και από την ευρύτερη τοπική κοινωνία.

Ευτυχίσαμε να είναι αυτό που σχεδιάσαμε: μια γιορτή της δημιουργικότητας των μαθητών μας.

Όσοι δεν κατόρθωσαν να παρακολουθήσουν όλες τις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ ή θέλουν να τις ξαναδούν, το Φεστιβάλ μεταδόθηκε ζωντανά από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και το βίντεό του βρίσκεται στη βιντεοθήκη του ΠΣΔ στη δ/νση http://vod.sch.gr/video/view/1000.html.

• Εκτέθηκαν και παρουσιάστηκαν έργα ψηφιακής δημιουργίας από 26 ομάδες μαθητών 24 σχολείων, τα οποία δημιουργήθηκαν στα μαθήματα Πληροφορικής όλων των βαθμίδων της σχολικής εκπαίδευσης:

• Δημιουργία:

• Κινουμένων σχεδίων (animation) και Κόμικ, με τον ενθουσιασμό και τη φαντασία όλων των μαθητών και κυρίως των Δημοτικών και Γυμνασίων

• Βίντεο, στα οποία οι ίδιοι οι μαθητές δημιουργούν το σενάριο και σκηνοθετούν

• Προσομοιώσεων και Παιχνιδιών: οι μαθητές από χρήστες ηλεκτρονικών παιχνιδιών αρχίζουν να μαθαίνουν να σκέφτονται, να λύνουν προβλήματα και να τα δημιουργούν

• Πολυμέσων και Ιστοσελίδων, με μια επιχειρηματική ιδέα έκπληξη από μαθητές

• Κατασκευή και προγραμματισμός ρομπότ: Καλή επιτυχία και?στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής!

• Λύση καθημερινών προβλημάτων με Νέες Τεχνολογίες: Τα προβλήματα τα λύνουμε ?μαζί και μόνοι μας

• Θεατρικό δρώμενο με θέμα τις Νέες Τεχνολογίες: Ομαδικότητα, συντονισμός, παίζω, μαθαίνω, διασκεδάζω

• Μαθητική έκθεση ψηφιακής φωτογραφίας: Περιμένουμε ?να μας κάνουν μαθήματα..

• Εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής από το Εργαστήριο Διδακτικής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης, το οποίο συγκέντρωσε το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό κυρίως των μαθητών του Δημοτικού και των Γυμνασίων αλλά και των γονέων τους!

• Προβολή μαθητικών ταινιών από το Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών της Ολυμπίας και την Camera Zizanio. Πολλοί εκπαιδευτικοί ζήτησαν αυτές οι ταινίες να προβληθούν ξανά.

• Μουσική εκδήλωση από μαθητές του Μουσικού Σχολείου Ηρακλείου, η οποία έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το Φεστιβάλ

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους/στις:

• Μαθητές/Μαθήτριες που είχαν συμμετοχή στη δημιουργία των έργων

• Υπεύθυνους/-ες εκπαιδευτικούς που υποστήριξαν με τον καλύτερο τρόπο τα παιδιά

• Διευθυν
    τές/-τριες των σχολείων
    που υποστήριξαν τη συγκεκριμένη συμμετοχή και το άνοιγμα του σχολείου τους στην κοινωνία

• Επισκέπτες του Φεστιβάλ που συμμετείχαν σε αυτή τη γιορτή και χειροκρότησαν τα παιδιά

Πολλά ευχαριστώ

Στο Εργαστήριο Διδακτικής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης για την οργάνωση και πραγματοποίηση του εργαστηρίου εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Στον Οργανισμό «Νεανικό Πλάνο» για τη δημιουργία των επιλεγμένων αποσπασμάτων από τα εργαστήρια της Camera Zizanio

Στο Μουσικό Σχολείο του Ν. Ηρακλείου για την οργάνωση και πραγματοποίηση της μουσικής εκδήλωσης.

Πολλά ευχαριστώ

Στον Διευθυντή και στην Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηρακλείου,

Στον Αντιδήμαρχο Παιδείας, Νεολαίας, Καινοτομιών και Εθελοντισμού του Δήμου Ηρακλείου και

Στους Αρωγούς του Φεστιβάλ (www.digifest.info)

για την έμπρακτη υποστήριξή τους.

Με την υποστήριξη του Δήμου Ηρακλείου θα επιδιώξουμε το Φεστιβάλ αυτό να γίνει θεσμός.

Ευχόμαστε σε όλους Καλό Πάσχα!

Η Οργανωτική Επιτροπή του Φεστιβάλ

Πανσεληνάς Γιώργος Σχολικός Σύμβουλους Πληροφορικής Αν. Κρήτης