Αρχική » Εκπαιδευτική Ρομποτική » Ενημερωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – 21 Μαρτίου 2013

Ενημερωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – 21 Μαρτίου 2013

Σε συνέχεια του από 22/01/2013 εγγράφου μας προς τις σχολικές μονάδες Π/θμιας και Δ/θμιας εκπ/σης Κρήτης σχετικά με τον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, ο οποίος θα διεξαχθεί τον Μάιο 2013 στην Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου, η Περιφερειακή Δ/νση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Κρήτης δια των Τμημάτων Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης και σε συνεργασία με τον κ. Γιώργο Πανσεληνά, Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Αν. Κρήτης, τον κ. Μηνά Τσικριτζή, Υπεύθυνο Κε.Πλη.Νε.Τ. Ηρακλείου και τον κ. Ιωάννη Πουλακάκη μέλος της οργανωτικής επιτροπής του διαγωνισμού (πυρήνας WROHellas Αν. Κρήτης) διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα με θέμα «Η Ρομποτική ως εκπαιδευτικό εργαλείο» την Πέμπτη 21-03-2013 από 12:30 έως 14:00 στο Π.Ε.Κ. Κρήτης, Οδός Ι. Κορνάρου, Εσταυρωμένος, Ηράκλειο.

Η ημερίδα απευθύνεται σε:

• Σχολικούς Συμβούλους Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου

• Διευθυντές σχολικών μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου (ή εκπροσώπους)

• Εκπαιδευτικούς Π/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου, οι οποίοι προτίθενται να συμμετάσχουν στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που θα υλοποιηθεί τον Μάιο 2013

• Εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου κλάδων ή/και ειδικοτήτων συναφών με τη Ρομποτική

• Γονείς ή μαθητές που ενδιαφέρονται για θέματα τεχνολογίας και πληροφορικής

Κρίνεται σκόπιμο οι Δ/ντές των σχολικών μονάδων Δ/θμιας Εκπ/σης ή οι εκπρόσωποί τους να είναι συναφούς ειδικότητας με τη Ρομποτική .

Το πρόγραμμα της ενημερωτικής ημερίδας διαμορφώνεται ως ακολούθως:

ΩΡΑ

ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ

12:30 – 12:40

Χαιρετισμοί:

Γ. Στριλιγκάς, Αναπληρωτής Προϊστάμενος Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ/θμιας Εκπ/σης

Γ. Πανσεληνάς, Σχ. Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης

Σ. Αναγνωστάκης, Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Κρήτης, WRO Κρήτης

12:40 – 12:50

Εισήγηση με θέμα «Ρομποτική από το χθες μέχρι το αύριο»

Μ. Τσικριτζής Υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ηρακλείου

12:50 – 13:10

Εισήγηση με θέμα «Εκπαιδευτική Ρομποτική – πρακτικές»

Ι. Χαλκιαδάκης ΠΕ19,

Ν. Ψαρουδάκης ΠΕ19

Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου

13:10 – 13:30

Εισήγηση με θέμα «Γενικοί κανόνες και challenges (προκλήσεις) του εφετινού διαγωνισμού»

Ιωάννης Πουλακάκης

WROHellas

13:30 – 14:00

Ενημέρωση – Συζήτηση σχετικά με τη συμμετοχή στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής και με θέματα που αφορούν την ρομποτική στην εκπαίδευση.

Συντονιστές της ανωτέρω ημερίδας θα είναι ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης Γιώργος Πανσεληνάς, ο υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ηρακλείου Μηνάς Τσικριτζής και ο πυρήνας WROHellas Αν. Κρήτης κι εκπαιδευτικός ΠΕ19 Ιωάννης Πουλακάκης, ενώ οι πίστες θα διατεθούν από το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο και το 1ο Σ.Ε.Κ. Ηρακλείου.

Την ημερίδα του Ηρακλείου μπορούν να παρακολουθήσουν και οι εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων Αγ. Νικολάου Λασιθίου αν το επιθυμούν, αντί για την αντίστοιχη Ημερίδα Λασιθίου η οποία θα πραγματοποιηθεί στη Σητεία.

Διευκρινίζουμε ότι η μετακίνηση των ενδιαφερομένων θα πραγματοποιηθεί χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΛΙΝΑΚΗΣ