Αρχική » Ανακοινώσεις » Ενημέρωση – Πρόσκληση μαθητών των Β? και Γ? τάξεων των Ημερήσιων και Εσπερινών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης για συμμετοχή στο διαγωνισμό Euroscola 2015

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τις μαθήτριες και τους μαθητές των Β? και Γ? τάξεων των σχολείων ευθύνης σας, ότι μπορούν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό του Προγράμματος Euroscola, με θέμα: «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στη διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;», προκειμένου να επιλεγούν για συμμετοχή στην ημερίδα Euroscola, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο στις 26 Φεβρουαρίου 2015.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης θα εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις (24) μαθητές και δύο (2) συνοδούς καθηγητές από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου, Ηρακλείου, Ρεθύμνου και Χανίων. Ο αριθμός των μαθητών που θα επιλεγούν από κάθε Διεύθυνση, θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των συμμετοχών στο διαγωνισμό. Η επιδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για κάθε άτομο θα υπολογιστεί με βάση τη χιλιομετρική απόσταση, αφού αποσταλεί η κατάσταση με τους συμμετέχοντες μαθητές και συνοδούς καθηγητές και θα ανακοινωθεί στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης.

Επισημαίνεται ακόμα ότι:

1) Οι μαθητές που θα επιλεγούν δεν πρέπει να έχουν συμμετάσχει στο διαγωνισμό Euroscola κατά το παρελθόν.

2) Η ηλικία των μαθητών των ΕΠΑΛ- ΕΠΑΣ δεν πρέπει να υπερβαίνει το 21ο έτος.

3) Οι αλλοδαποί μαθητές από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, που ενδεχομένως επιλεγούν, θα πρέπει να έχουν τα απαραίτητα έγγραφα για να ταξιδέψουν.

4) Τα κριτήρια επιλογής των μαθητών, εκτός από το βαθμό της έκθεσης (60{e6f8ee41b9979577ba62cb500c7a9ae7d0f80513a559c3b826de7dd6aab15601}), είναι η πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή της Γαλλικής Γλώσσας (20{e6f8ee41b9979577ba62cb500c7a9ae7d0f80513a559c3b826de7dd6aab15601}), που αποδεικνύεται με πτυχίο (με προτίμηση στο πτυχίο υψηλότερης βαθμίδας) καθώς και η καλή γενική επίδοση στα μαθήματα του σχολείου (20{e6f8ee41b9979577ba62cb500c7a9ae7d0f80513a559c3b826de7dd6aab15601}).

Παρακαλούμε τους Διευθυντές Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να μας αποστείλουν με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (στην ηλεκτρονική διεύθυνση ssbthmias@kritis.pde.sch.gr) μέχρι την Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014, συγκεντρωτικές καταστάσεις των μαθητών που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό, στις οποίες θα αναγράφονται: το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο, η σχολική μονάδα καθώς και ο γενικός βαθμός προαγωγής από την προηγούμενη τάξη και ο τίτλος γλωσσομάθειας.

Προκειμένου να προετοιμαστούν οι μαθητές που επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή για την ημερίδα που διοργανώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο, σας διαβιβάζουμε υποστηρικτικό υλικό, το οποίο μας απεστάλη από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα. Οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν για την προετοιμασία τους τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/el/0042423726/Το-κοινοβούλιο-και-η-Συνθήκη-της-Λισαβόνας.html

Όσοι από τους μαθητές επιθυμούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό, θα μελετήσουν το υλικό με τη βοήθεια των καθηγητών τους, κατά προτίμηση στο μάθημα της «Έκθεσης-Έκφρασης». Για το σκοπό αυτό θα ήταν χρήσιμο να αφιερωθούν μία ή και δύο διδακτικές ώρες, ανάλογα με την κρίση του διδάσκοντος.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις σχολικές μονάδες τη Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014. Για τα ειδικότερα θέματα και τους όρους διεξαγωγής θα ακολουθήσει έγγραφό μας.

Ο Υπεύθυνος του Προγράμματος

Δρ. Εμμανουήλ Κριτσωτάκης