Αρχική » Ανακοινώσεις » 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στον Άγιο Νικόλαο

6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στον Άγιο Νικόλαο

Στην πόλη του Αγίου Νικολάου το 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info) θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 6 Απριλίου 2016 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του ΤΕΙ (περιοχή Λακώνια).

Προσκαλούνται όσα σχολεία επιθυμούν ?ανεξάρτητα από τη συμμετοχή τους σε αυτό- να πραγματοποιήσουν διδακτική επίσκεψη στο Φεστιβάλ την Τετάρτη 6 Απριλίου 2016 (ώρα 09:00- 15:00) στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής.

Υπενθυμίζουμε ότι το Φεστιβάλ τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας & Θρησκευμάτων (159244/Δ2/09-10-2015).

Εκτός από την έκθεση και παρουσίαση των ψηφιακών έργων των μαθητών, το Φεστιβάλ περιλαμβάνει:

Ομιλίες

«Εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης» από τον Καθηγητή και Προϊστάμενο του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγίου Νικολάου του ΤΕΙ Κρήτης Δρ. Στυλιανό Παπαδάκη «Δημιουργία εικονικών χαρακτήρων με φυσική κίνηση από ανάλυση πολυμεσικών δεδομένων» από τον Αναπληρωτή Καθηγητή του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγίου Νικολάου του ΤΕΙ Κρήτης Δρ. Κωνσταντίνο Παναγιωτάκη

CommonsLab: «Φτιάξτε σχεδόν τα πάντα με ανοικτές τεχνολογίες»

Εργαστήρια

CommonsLab: Εργαστήριο για μαθητές «Εισαγωγή στην 3Δ εκτύπωση»

Γιώργος Μπουκέας, Βασίλης Βασιλάκης – Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής: «Σχεδιασμός γραφικών στο Inkscape» Γιώργος Μπουκέας, Βασίλης Βασιλάκης – Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής: «Μια γεύση από Python»

Έκθεση

CommonsLab: «Έκθεση 3Δ εκτυπωτή και CNC»

Γιώργος Μπουκέας, Βασίλης Βασιλάκης – Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής: «Δραστηριότητες Πληροφορικής για Διασκέδαση»

«Παρουσίαση πολυμεσικών εφαρμογών» από τον Δρ. Κωνσταντίνο Παναγιωτάκη και φοιτητές του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγίου Νικολάου του ΤΕΙ Κρήτης

Η Τοπική οργανωτική επιτροπή Π.Ε. Ηρακλείου και Π.Ε. Λασιθίου