Αρχική » Ανακοινώσεις » Προγραμματισμός  Αρχαιρεσιών για εκλογή 15μελούς

Προγραμματισμός  Αρχαιρεσιών για εκλογή 15μελούς

Δευτέρα 09/10/2017

Να κληθούν οι πρόεδροι των 5/μελών σε ένα διάλειμμα, στο γραφείο του Διευθυντή για ενημέρωση.

Καθένας μέχρι το τέλος της ημέρας θα φέρει ένα όνομα από τους μαθητές του τμήματος του για την εφορευτική επιτροπή. Τα μέλη της εφορευτικής δεν μπορεί να είναι υποψήφιοι.

Τρίτη 10/10/2017

Τα μέλη της εφορευτικής  επιτροπής το πρώτο διάλειμμα να έρθουν στο γραφείο των Υποδιευθυντών.

Ενημέρωση για τη διαδικασία των εκλογών.

Θα χωριστούν και θα πάρουν τις υποψηφιότητες ανά τάξη.

Μόλις συγκροτηθεί το ψηφοδέλτιο βγάζουμε  φωτοτυπίες τόσες όσες είναι οι μαθητές του σχολείου.

Στο 4ο διάλειμμα στο χώρο συγκέντρωσης παρουσιάζεται το ψηφοδέλτιο στους μαθητές και όποιος εκ των υποψηφίων επιθυμεί παίρνει το λόγο.

Θα στηθούν 3 κάλπες, μία για κάθε τάξη.

Εφορευτική επιτροπή σε κάθε κάλπη είναι εκπρόσωποι των τμημάτων των τάξεων του σχολείου.

Ψηφίζουν αλφαβητικά με την εκφώνηση του ονόματος τους βάσει των καταστάσεων της τάξης.

Τα μέλη της εφορευτικής  επιτροπής ανακοινώνουν τα αποτελέσματα και συντάσσουν το σχετικό πρακτικό.