Αρχική » Ανακοινώσεις » ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ (Α.Σ.Σ.Υ.) ΚΑΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ (Α.Σ.Ε.Ι.) ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014

Α. ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ – Να έχουν την Ελληνική ιθαγένεια. Γίνονται δεκτοί και υποψήφιοι ομογενείς που δεν έχουν την Ελληνική ιθαγένεια, την οποία αποκτούν χωρίς άλλη διατύπωση, με την εισαγωγή τους στις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ. – Να μην έχουν καταδικαστεί και να μην έχουν στερηθεί των πολιτικών τους δικαιωμάτων.   – Να έχουν υγεία και άρτια σωματική διάπλαση.  – Να είναι κάτοχοι τίτλου σπουδών που θα τους επιτρέπει τη συμμετοχή σε εξετάσεις για την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ. – Να έχουν διαγωγή τουλάχιστον «κοσμία». – Να πληρούν προϋποθέσεις  ηλικίας , ύψους [Ανάστημα: Άνδρες 1,70 ? Γυναίκες  1.60]   και βάρους   [Δείκτης Μάζας Σώματος – Δ.Μ.Σ. (= Βάρος / τετράγωνο του ύψους):  Άνδρες 19-27, Γυναίκες 18-25].

Β. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ Υποβολή πλήρους σειράς δικαιολογητικών με συστημένη επιστολή στη Σχολή της πρώτης προτίμησης μέχρι  την Τρίτη 23 Απριλίου 2013  (Δεν δίνεται παράταση!)    Δικαιολογητικά  Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση υποψηφίου  (Υπόδειγμα 7). ΠΡΟΣΟΧΗ: διαβάστε τις Οδηγίες.  4 φωτογραφίες κεφαλής κατά προτίμηση έγχρωμες εμπροσθίας όψεως του υποψηφίου διαστάσεων 3Χ4 εκ. Στο πίσω μέρος κάθε μιας φωτογραφίας πρέπει να αναγράφεται καθαρά το ονοματεπώνυμο του υποψηφίου. Μία από αυτές τοποθετείται στο ειδικό πλαίσιο της Αίτησης, μία στο πιστοποιητικό του Δήμου ή της Κοινότητας, μια στο Δελτίο Υγειονομικής εξέτασης και μία επισυνάπτεται μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.  Βεβαίωση Διευθυντή Λυκείου  (Υπόδειγμα 5). Αν πρόκειται για απόφοιτο, επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του απολυτηρίου. Πιστοποιητικό Δήμου ή Κοινότητας στο οποίο να φαίνεται η ιθαγένεια και ο τρόπος κτήσης της. Επικυρωμένη φωτοτυπία των δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας. Δελτίο υγειονομικής εξέτασης υποψηφίου (Υπόδειγμα 6). Δίνεται την πρώτη μέρα των υγειονομικών εξετάσεων Βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση πιστοποίησης λόγω μη προσκόμισης Υγειονομικών Εξετάσεων (μόνο σε περίπτωση αδυναμίας ? π.χ. ανασφάλιστος ή άνεργος γονέας  που δεν δικαιούται περίθαλψης), ώστε οι εξετάσεις αυτές  να γίνουν από τις Σχολές . Επιπρόσθετα δικαιολογητικά για τους ανήκοντες σε ειδικές κατηγορίες.  [Πολύτεκνοι: Βεβαίωση κυρωμένη από την Ανώτατη Συνομοσπονδία Πολυτέκνων ? Τρίτεκνοι: Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το Δήμο, στα δημοτολόγια του οποίου είναι εγγεγραμμένοι γονείς του υποψηφίου ή ο γονέας από τον οποίο αντλεί το δικαίωμα της ένταξης στην κατηγορία]  Προσοχή!! Κρατήστε μια φωτοτυπία της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης.  Οι Σχολές θα ανακοινώσουν στις 22 Μαΐου 2013 αν στα δικαιολογητικά των υποψηφίων διαπίστωσαν παρατυπίες ή τυπικές παραλείψεις και θα τους καλούν να τα συμπληρώσουν και να τα υποβάλλουν με δική τους μέριμνα στις σχολές μέχρι 29 Μαΐου 2013. Οι τελικές καταστάσεις των υποψηφίων που έγιναν δεκτοί και το πρόγραμμα συμμετοχής στις Προκαταρτικές Εξετάσεις (Π.Κ.Ε.).θα ανακοινωθούν στις 10 Ιουνίου 2013. Οι υποψήφιοι ενημερώνονται με δική τους ευθύνη. Για το πρόγραμμα μπορούν να ενημερωθούν από την ιστοσελίδα της Σχολής  πρώτης προτίμησης.  Οι Προκαταρτικές Εξετάσεις (Π.Κ.Ε.) περιλαμβάνουν: α.  Ψυχοτεχνικές δοκιμασίες (γραπτές και προφορικές δοκιμασίες). β. Υγειονομικές εξετάσεις με γνωμάτευση γιατρού (σε Νοσοκομείο ή ιδιώτη γιατρό): α. Γενική αίματος, ουρία, σάκχαρο, κρεατινίνη, τρανσαμινάσες και γενική ούρων  β.  Ακτινογραφία θώρακα FACE γ. Ηλεκτροκαρδιογράφημα δ. Οφθαλμολογική εξέταση με καταγραφή της οπτικής οξύτητας και του βαθμού διαθλαστικής ανωμαλίας εκάστου οφθαλμού, την ύπαρξη ή μη δυσχρωματοψίας και την ύπαρξη νοσήματος ή πάθησης ε. Ωτορινολαρυγγολογική εξέταση και ακοόγραμμα στ. Γυναικολογική εξέταση (υποψήφιες).  Οι εξετάσεις να έχουν γίνει εντός 2μήνου πριν την ημερομηνία παρουσίασης στις Π.Κ.Ε.  γ. Αθλητικές δοκιμασίες: Υπάρχουν κατώτατα όρια στα εξής αγωνίσματα:  Δρόμος 100μ. ? Δρόμος 1000 μ. ? Άλμα σε ύψος με φόρα ? Άλμα σε μήκος με φόρα ? Ρίψη σφαίρας ? Ελεύθερη κολύμβηση  (για ΣΝΔ. ΣΙ/ΙΠΤ, ΣΜΥΝ). Κυριότερες Ειδικές κατηγορίες: Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι, παιδιά ή αδέλφια αναπήρων ή τραυματισθέντων Στρατιωτικών  κλπ.

Για περισσότερες πληροφορίες: 1. ΓΕΕΘΑ ? Τηλ. 21 06574186    2. ΚΕ.ΣΥ.Π.  Αγ.Νικολάου ? Τηλ./Φαξ: 28413 40499-98 ? Email: kesyp@dide.las.sch.gr