Αρχική » Μαθήματα » Εφαρμογές Η/Υ

Εφαρμογές Η/Υ

Το μάθημα Εφαρμογές Η/Υ, που διδάσκεται στις τρεις τάξεις του Λυκείου (επιλογής), έχει ως σκοπό:

• την ευαισθητοποίηση, τον προβληματισμό και την ανάπτυξη κριτικής ικανότητας εκ μέρους των μαθητών, στα κοινωνικά, ηθικά, πολιτισμικά, κ.ά.  ζητήματα που τίθενται με την «εισβολή» των υπολογιστικών και δικτυακών τεχνολογιών σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας.

Στα πλαίσια του εργαστηριακού μέρους οι μαθητές διδάσκονται

σε περιβάλλον Likinux.

Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές δεν εξετάζονται γραπτώς, αλλά παραδίδουν μια τελική εργασία. Μερικές από αυτές τις εργασίες εμφανίζονται παρακάτω: