Αρχική » Ανακοινώσεις » Ενημερωτική συνάντηση γονέων για την ψυχική ενδυνάμωση μαθητών της Γ’ Λυκείου που δίνουν πανελλαδικές εξετάσεις.

Η περίοδος διεξαγωγής των πανελληνίων εξετάσεων αποτελεί μια πρόκληση τόσο για τον μαθητή όσο και για το υποστηρικτικό του δίκτυο και κυρίως για τους γονείς του. Ο μαθητής καλείται να δοκιμάσει τις δυνάμεις και τις αντοχές του τόσο σε ακαδημαϊκό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο. Είναι σημαντικό σε αυτήν την προσπάθειά τους οι γονείς να σταθούν ως σύμμαχοι και αρωγοί εφοδιασμένοι με τη γνώση των καταλληλότερων πρακτικών απέναντί τους.

Το ΓΕΛ Σητείας στα πλαίσια της υποστήριξης μαθητών καλεί τους γονείς των μαθητών Γ’ Λυκείου που δίνουν Πανελλήνιες Εξετάσεις σε μια ενημερωτική συνάντηση με την ψυχολόγο του σχολείου σχετικά με τους τρόπους διαχείρισης των συναισθημάτων που πυροδοτεί η διαδικασία των εξετάσεων αλλά και την εμψύχωση των μαθητών.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 στις 19:00 στο χώρο του σχολείου.
σύνδεσμος εκδήλωσης ενδιαφέροντος εδώ